Jak działamy

Wspieramy SPORTOWCÓW w drodze do MISTRZOSTWA

Fundacja Sportu Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie została powołana w 2018 roku z inicjatywy rodziców i opiekunów dzieci
z niepełnosprawnością intelektualną. Inspiracją do jej utworzenia była pilna potrzeba wsparcia młodych ludzi w drodze do mistrzostwa sportowego. Dziś podopieczni fundacji uczestniczą w licznych zawodach i olimpiadach na szczeblach krajowych i międzynarodowych, a fundacja koncentruje działania na pozyskiwaniu finansowania na ich rozwój oraz organizowanie wyjazdów na zawody.

Celem naszej fundacji jest wzmocnienie pozycji osób niepełnosprawnych intelektualnie poprzez ich aktywizację w sporcie powszechnym i wyczynowym, jak również pokazanie światu, że są zdolni do ciężkiej pracy i osiągania ponadprzeciętnych wyników. By go osiągnąć, integrujemy różne środowiska, prowadzimy kampanie medialne i promujemy sportowców oraz ich osiągnięcia.

Fundacja jest członkiem Związku Stowarzyszeń Sportowych „Sprawni-Razem” – jedynej w Polsce uznanej organizacji dedykowanej sportowcom z niepełnosprawnością intelektualną, a także międzynarodowych organizacji sportu osób z zespołem Downa: Sports Union for Athletes with Down Syndrome, International Athletic Association for Persons with Down Syndrome i Down Syndrome International Swimming Organisation. W ramach członkostwa reprezentujemy i promujemy działalność tych organizacji.
Nasi podopieczni to głównie dzieci i młodzież z zespołem Downa, medaliści mistrzostw Polski w pływaniu, lekkiej atletyce i narciarstwie alpejskim, reprezentanci kraju na zawodach międzynarodowych rangi europejskiej i światowej. Aby osiągać najwyższe wyniki, trenują codziennie pod okiem wyspecjalizowanych trenerów. Jak dotąd jednak nie zostali ujęci w państwowym systemie wsparcia sportu wyczynowego – nie otrzymują stypendiów sportowych ani dofinansowania ze środków publicznych. Wszelkie koszty treningów, sprzętu i wyjazdów sportowych pokrywają we własnym zakresie.

Fundacja SONI pozyskuje środki na organizację treningów i wyjazdów oraz dofinansowanie kosztów sportowych zawodników aktywnie uczestniczących we współzawodnictwie sportowym. Tylko w bieżącym roku 2021 fundacja zorganizowała udział podopiecznych w następujących wydarzeniach sportowych:

1. Otwarte zawody ogólnopolskie „Sprawni Razem” w narciarstwie biegowym i zjazdowym osób z niepełnosprawnością intelektualną (Zakopane, 28.02-1.03.2021)
2. Mistrzostwa Polski w paranarciarstwie i parasnowboardzie START (Jurgów, 2-3.03.2021)
3. Mistrzostwa Polski „Sprawni-Razem” w lekkiej atletyce osób z niepełnosprawnością intelektualną (Sępólno Krajeńskie, 14-16.05.2021)
4. Mistrzostwa Świata w lekkiej atletyce VIRTUS (Bydgoszcz, 6-13.06.2021)
5. Pływackie zgrupowanie sportowe (Rytro, 24-31.07.2021)
6. Mistrzostwa Polski „Sprawni-Razem” w pływaniu osób z niepełnosprawnością intelektualną (Kraków, 10-12.09.2021)
7. Europejskie Igrzyska osób z zespołem Downa „EuroTrigames” – Ferrara, 4-10.10.2021 (artykuł