Fundacja

Wspieramy SPORTOWCÓW w drodze do MISTRZOSTWA

misja

Naszą misją jest wzmacnianie pozycji osób niepełnosprawnych intelektualnie poprzez włączanie ich do sportu powszechnego i wyczynowego i pokazanie światu, że są zdolni do ciężkiej pracy i osiągania ponadprzeciętnych wyników. 

Cele i sposoby realizacji 

Dążymy do upowszechnienia sportu osób niepełnosprawnych. Wspieramy sportowców w ich drodze do mistrzostwa, organizując treningi, obozy sportowe i wyjazdy na mistrzostwa krajowe oraz miedzynarodowe. 

Tworzymy zaplecze do budowania grupy wyczynowych sportowców z niepełnosprawnością intelektualną. Rekrutujemy tych, którzy wyróżniają się potencjałem w określonych dyscyplinach i chcą związać ze sportem swoją przyszłość. Przygotowujemy indywidualne programy treningowe, dostosowane do możliwości naszych podopiecznych.

Prowadzimy akcje szkoleniowe i informacyjne skierowane do nauczycieli, opiekunów i rodziców, które mają podnieść ich świadomość w zakresie korzyści z aktywności fizycznej osób niepełnosprawnych. Komunikujemy się z instytucjami publicznymi w celu zwiększania wsparcia i nakładów finansowych na sport osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz poprawy regulacji prawnych. Rozmawiamy ze środowiskiem biznesu, poszukując w nim sponsorów i mecenasów. Dla firm opracowujemy programy z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu, uwzględniające działalność na rzecz sportu osób niepełnosprawnych, które mogą być łatwo implementowane do strategii biznesowych i prezentowane w związku z obowiązkiem raportowania danych niefinansowych dotyczących kwestii środowiskowych, pracowniczych i społecznych. 

Wspieramy działania na rzecz włączenia sportowców z niepełnosprawnością intelektualną do ruchu igrzysk paraolimpijskich. W tym celu integrujemy środowiska sportowe, prowadzimy kampanie medialne i promujemy sportowców i ich osiągnięcia.

Nasza Fundacja jest członkiem Związku Stowarzyszeń Sportowych Sprawni-Razem (jedynej oficjalnie uznanej w Polsce organizacji zajmującej się sportem wyczynowym osób z niepełnosprawnością intelektualną), a także międzynarodowych organizacji sportu osób z zespołem Downa: Sports Union for Athletes with Down Syndrome, International Athletic Association for Persons with Down Syndrome i Down Syndrome International Swimming Organisation. W ramach członkowstwa do naszych zadań należy reprezentowanie i promowanie tych organizacji w kraju.

Zespół

Paulina Gadomska-Dzięcioł


Założycielka i prezes Fundacji SONI. Propagatorka aktywności sportowej osób niepełnosprawnych intelektualnie.

Autorka i realizatorka kampanii promujących imprezy sportowe dla osób z niepełnosprawnościami.

Inicjatorka i koordynatorka uczestnictwa Reprezentacji Polski w międzynarodowym współzawodnictwie sportowym Sports Union for Athletes with Down Syndrome.

Od 2024 roku członkini zarządu międzynarodowej federacji Sportu Down Syndrome International Swimming Organisation.




Magdalena Muszyńska

Konsultantka i koordynatorka przygotowań podopiecznych SONI do udziału w zawodach. Współzałożycielka sekcji pływackiej SONI-Gliwice.
W przeszłości członek założyciel, wiceprezes i moderator Stowarzyszenia Zakątek 21. Pomysłodawca wątków eksperckich, projektu Autoportrety oraz Downoteki na Forum Internetowym Zakątek21. Laureatka nagrody głównej w konkursie: "Najlepsze praktyki w godzeniu roli rodzica dziecka z niepełnosprawnością z aktywnością społeczną i zawodową" (2015). Z wykształcenia mgr inż. Organizacji i zarządzania Politechnika Śląska Katowice, studia podyplomowe Wycena nieruchomości. Prywatnie mama Kuby z ZD i Karoliny. Prowadzi stronę: Kuba 21_life (FB i IG)

Bartłomiej Kuziara

Trener polskiej reprezentacji w pływaniu osób z zespołem Downa. Inicjator sekcji pływackiej SONI-Gliwice i jej trener prowadzący. Nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 7 w Gliwicach. Instruktor sportu, organizator zawodów i obozów sportowych dla dzieci i młodzieży pełnosprawnej i z dysfunkcjami.

Marta Młodzińska

Terapeutka Metody Krakowskiej. Prowadzi terapie dzieci z zaburzeniami językowymi, m.in. z autyzmem, zespołem Aspergera, alalią, zespołem Downa, porażeniem mózgowym oraz dzieci zagrożonych dysleksją. Współpracuje z placówkami oświatowymi (przedszkola, szkoły). Prowadzi szkolenia dla terapeutów i rodziców. W Fundacji doradza rodzicom podopiecznych w zakresie zaburzeń językowych i optymalnych metod pracy z dziećmi oraz prowadzi zajęcia rozwijające kompetencje społeczne i komunikacyjne. Prywatnie mama Alicji z ZD i Mai. Założyła i prowadzi stronę Alicja Mlodzinska (FB).