Światowe igrzyska osób z niepełnosprawnością intelektualną: Virtus Global Games 2023

Wkrótce wielkie wydarzenie sportu osób z niepełnosprawnością intelektualną! W przyszłym tygodniu w Vichy odbędą się igrzyska świata Virtus Global Games. Polska Reprezentacja liczyć będzie ponad stu uczestników, wśród nich pływacy i lekkoatleci Fundacji SONI!

Od poniedziałku 5 czerwca Reprezentacja Polski Związku Stowarzyszeń Sportowych Sprawni-Razem rozpocznie rywalizację z najlepszymi zawodnikami z niepełnosprawnością intelektualną, którzy przyjadą do urokliwego miasteczka Vichy powalczyć o medale mistrzostw świata. Jak podaje organizator, w igrzyskach weźmie udział ponad 1000 zawodników oraz 400 trenerów i kadry wspomagającej z 80 różnych krajów. Sprawny przebieg mistrzostw zapewni ponad 400 wolontariuszy, sędziów i działaczy z całej Francji. Podczas igrzysk rozgranych zostanie trzynaście dyscyplin w sportach letnich. Reprezentanci Polski wystąpią w siedmiu z nich: lekkiej atletyce, kolarstwie, koszykówce, tenisie, tenisie stołowym, piłce ręcznej i pływaniu. Sportowcy SONI powalczą o medale w pływaniu i lekkiej atletyce.

Liczymy na to, że francuska Vichy okaże się dla naszych zawodników szczęśliwa – mówi Magdalena Muszyńska z Fundacji SONI. Włożyli bardzo dużo pracy w treningi i przygotowania. Każdy z nich we Francji chce pobić swoje rekordy życiowe i uplasować się jak najwyżej w stawce najlepszych na świecie pływaków z zespołem Downa.

W Vichy walczyć będzie jedenastoosobowa drużyna SONI – czterech pływaków sekcji SONI Gliwice oraz zawodniczka trenująca w warszawskim klubie IUKS Muszelka, a także lekkoatleci z klubu RK Athletics w Warszawie. Sportowców wspierać będą trenerzy pływania i LA oraz opiekunowie. Pływacy SONI na 50 metrowym basenie w Vichy wystartują w konkurencjach indywidulanych we wszystkich stylach pływackich na różnych dystansach (od 50 do 1500 metrów!) Popłyną też w sztafetach. Lekkoatleci rywalizować będą w konkurencjach biegowych, skoku w dal, pchnięciu kulą, rzucie oszczepem i trójboju.

Zawodnicy przygotowywali się do startów we Francji od kilku miesięcy. Mają za sobą treningi i zgrupowania, gdzie pracowali z trenerami nad formą. Fundacja i rodzice skoncentrowali się na pozyskaniu finansowania na wyjazd na mistrzostwa. Bardzo dziękujemy Partnerom Fundacji i Przyjaciołom Zawodników za udzielone wsparcie – powiedziała  Paulina Gadomska-Dzięcioł z Fundacji SONI.

Virtus Global Games odbędą się w dniach 2-11 czerwca 2023 w Vichy. To najważniejsze międzynarodowe zawody dla sportowców z niepełnosprawnością intelektualną, w tym z zespołem Downa. Będzie to już 6. edycja tej prestiżowej, odbywającej się co cztery lata imprezy. Organizatorem wydarzenia jest należąca do Federacji Virtus Francuska Federacja Sportu Adaptowanego (FFSA).

Partnerami Fundacji SONI na światowych igrzyskach Virtus Global Games 2023 są: Urząd miasta Gliwice, ZSO nr 7 w Gliwicach, Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej, Fundacja Pekao Bank Polski i Fundacja PZU i JJM Can Group.

Starty zawodników SONI na światowych igrzyskach Virtus Global Games 2023 

Pływanie
Elżbieta Sieber             50, 100, 200m stylem grzbietowym, 1500m stylem dowolnym
Zofia Dzięcioł               50, 200, 400m stylem dowolnym, 200m stylem zmiennym, 50m stylem motylkowym
Grzegorz Krzemień       50,100m stylem dowolnym, 50,100m stylem motylkowym
Jakub Muszyński          50, 100, 200m stylem klasycznym, 50m stylem dowolnym, 200m stylem zmiennym
Szymon Gromada         50, 100 , 400m stylem dowolnym, 50,100,200m stylem motylkowym

Lekka atletyka
Agnieszka Bauer          skok w dal, pchnięcie kulą, rzut oszczepem, bieg 400m, trójbój
Dominik Ulatowski       bieg 100, 200, 400, 800 i 1500m, skok w dal

Facebook
Twitter
LinkedIn

Inne wpisy