Sukcesy i porażki na mistrzostwach świata w Vichy

Sportowcy z zespołem Downa wrócili ze świtowych igrzysk Virtus Global Games we Francji, gdzie rywalizowali w klasie II2, obejmującej osoby z niepełnosprawnością intelektualną i znaczną dodatkową niepełnosprawnością. Odniesione w Vichy sukcesy i porażki przyniosły ogrom emocji, ale też wiele nauki i wniosków na przyszłość. Liczne potknięcia po stronie organizatorów zawodów sprawiły, że zawodnikom i trenerom trudno było skoncentrować się wyłącznie na sportowych celach.

Pływacy i lekkoatleci fundacji SONI wzięli udział w mistrzostwach Virtus Global Games, które odbyły się w dniach 2-11 czerwca 2023r. w Vichy. Sportowcy pokonali łącznie osiem kilometrów na pływalni i blisko 3,5 kilometra na bieżni. Uczestniczyli w 44 konkurencjach indywidualnych. Dodatkowo pływacy startowali w siedmiu wyścigach sztafetowych.

Na 50 metrowym otwartym basenie w Vichy biało-czerwoni pływacy rywalizowali z reprezentantami 30 krajów, w tym takich potęg pływackich, jak Francja, Wielka Brytania, Portugalia, Australia, USA czy Japonia. W klasie II2 Polskę reprezentowała szóstka multimedalistów mistrzostw krajowych i międzynarodowych. Zawodnicy sprostali oczekiwaniom, realizując założone cele. Dwójce z nich udało zakwalifikować się do finałów (50 i 200 metrów stylem grzbietowym kobiet i 100m stylem motylkowym mężczyzn). Startem w wyścigu stylem dowolnym kobiet na dystansie 1500 metrów zawodniczka Elżbieta Sieber udowodniła, że niemożliwe nie istnieje.

– Na igrzyskach mieliśmy bardzo silną konkurencję z krajów o długoletnich tradycjach w zakresie szkolenia pływackiego osób z zespołem Downa – powiedziała Paulina Gadomska-Dzięcioł z Fundacji SONI. To pływacy, w większości starsi od naszych zawodników, z ogromnym doświadczeniem startowym i tysiącami godzin spędzonych na treningach. Patrzyliśmy na nich z podziwem i zazdrością, ale też byliśmy ogromnie dumni z osiągnięć naszej młodej drużyny, z której każdy wrócił do kraju z rekordami życiowymi, rekordami Polski uzyskanymi na długim basenie oraz doświadczeniem startu w nowych konkurencjach, takich jak np. 1500 metrów stylem dowolnym kobiet. Dużym wyzwaniem dla naszej drużyny były też liczne potknięcia po stronie organizatora, które sprawiły, że zawodnikom i trenerom trudno było skoncentrować się wyłącznie na sportowych celach.

Na igrzyskach Global Games sportowcy SONI równie dzielnie walczyli na stadionie lekkoatletycznym, gdzie zmierzyli się ze światowej klasy zawodnikami z zespołem Downa. Dominik w znakomitym stylu wywalczył piąte miejsce w biegu 1500 metrów, a w pozostałych konkurencjach utrzymał się w pierwszej dziesiątce światowych biegaczy. Ze swoich wyników zadowolona jest także Agnieszka, która na igrzyskach startowała w skoku w dal, trójboju, biegu 400m oraz pchnięciu kulą i rzucie oszczepem. – Niewiele kobiet z zespołem Downa trenuje rzut oszczepem – dodała Paulina Gadomska-Dzięcioł. Agnieszka należy do prekursorek tej dyscypliny w Polsce, więc tym bardziej należą jej się słowa uznania za to, że odważyła się wystartować z oszczepem na mistrzostwach świata.

Po powrocie do kraju zawodnicy mają czas na krótką regenerację. Tuż po zakończeniu roku szkolnego część z nich wyjeżdża na wakacyjny obóz sportowy, gdzie będą pływać pod okiem trenera Bartłomieja Kuziary, szykując formę na mistrzostwa Europy SUDS w Padwie. W lipcu czeka ich jeszcze drugi obóz pływacki. Na długą przerwę w treningach nie mogą też liczyć lekkoatleci, którzy również planują we wrześniu powalczyć na mistrzostwach we Włoszech.

Organizatorem igrzysk Virtus Global Games 2023 była Francuska Federacja Sportu Adaptowanego (FFSA), będąca członkiem Federacji Virtus: International Sports Federation for athletes with intellectual impairment. W igrzyskach wzięło udział ponad 1000 zawodników, kilkuset trenerów i kadry wspomagającej z 80 różnych krajów. Zawodnicy rywalizowali w trzynastu dyscyplinach sportowych. Reprezentacja Polski Związku Stowarzyszeń Sportowych Sprawni-Razem liczyła blisko 100 zawodników, trenerów i obsługi technicznej. Ich udział w mistrzostwach finansowany był ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, z wyjątkiem sportowców z zespołem Downa, którzy uczestniczą w zawodach Virtus na własny koszt. W drodze do mistrzostwa wspierają ich sponsorzy i darczyńcy.

Partnerami reprezentacji Fundacji SONI na światowych igrzyskach Virtus Global Games 2023 byli:

Urząd miasta Gliwice
ZSO nr 7 w Gliwicach
Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej
Fundacja Pekao Bank Polski
Fundacja PZU
JJM Can Group
Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób z zespołem Downa Szansa

Facebook
Twitter
LinkedIn

Inne wpisy