Startują Europejskie Igrzyska osób z zespołem Downa 2023

W poniedziałek 4 września 2023 r. w Padwie startują Europejskie Igrzyska osób z zespołem Downa z udziałem 32-osobowej reprezentacji naszego kraju. W jej składzie znajdzie się siedemnastu utytułowanych zawodników judo, lekkiej atletyki, pływania i pływania artystycznego. Są to sportowcy reprezentujący kluby i sekcje z różnych miejsc w Polsce, multimedaliści zawodów krajowych.

Wielu z nich ma na koncie medale uzyskane we współzawodnictwie na arenach międzynarodowych.

„Na igrzyska jedziemy z różnych części kraju i dopiero na miejscu stworzymy jedną reprezentację. Pierwsi sportowcy wraz z trenerami i kadrą techniczną ruszają na zawody już w niedzielę” – mówi Paulina Gadomska-Dzięcioł z Fundacji SONI „To lekkoatleci i pływacy, którzy od poniedziałku będą aklimatyzować się i trenować do startów. Konkurencje pływackie będą rozgrywane od 5 września na 50 metrowym otwartym basenie PADOVANUOTO, a lekkoatletyczne od 6 września na stadionie DACIANO COLBACHINI. We wtorek dołączą do nas zawodnicy judo. W drużynie biało-czerwonych są mistrzowie Europy i świata z lat ubiegłych, ale też po raz pierwszy występujący na arenie międzynarodowej zawodnicy judo i pływania”.

Na mistrzostwach w Padwie wystąpią sportowcy trenujący indywidualnie i w klubach sportowych z Elbląga, Gdańska, Gliwic, Kędzierzyna-Koźla, Piotrkowa Trybunalskiego i Warszawy. Wielu z nich przygodę ze sportem zaczęło w ramach rehabilitacji. Dziś to ich sposób na życie. Godząc treningi ze szkołą, zawodnicy mocno pracowali, by zdobyć wymagane kwalifikacje i zmierzyć się na arenie międzynarodowej.

Europejskie Igrzyska osób z zespołem Downa w Padwie odbędą się w dniach 3-10 września 2023 r. Weźmie w nich udział 514 uczestników z 22 krajów. Zawody organizowane są pod auspicjami Sports Union for Athletes with Down Syndrome (SUDS) zrzeszającej międzynarodowe federacje sportu dla osób z zespołem Downa. Od 2018 roku koordynatorem udziału reprezentacji Polski w mistrzostwach SUDS jest Fundacja Sportu Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie (SONI), działająca na rzecz wspierania rozwoju i promocji sportu osób z niepełnosprawnościami.

Partnerami wydarzenia są miasto Gliwice oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego, a także inne organizacje i instytucje wspierające treningi i wyjazd polskich zawodników na Europejskie Igrzyska osób z zespołem Downa 2023.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Inne wpisy