Rekordowe Mistrzostwa Europy

Rekordowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce Virtus 2024!

Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce Virtus, które odbyły się w dniach 12-15 czerwca 2024 roku w Uppsali, obfitowały w rekordy. Wyjątkowy w nich udział mieli Polacy, w tym zawodnik fundacji SONI – Dominik Ulatowski! Startując w polskiej sztafecie mężczyzn II2 4×100 m przyczynił się do ustanowienia nowego rekordu świata. Drużyna biało-czerwonych pokonała dystans 4×100 m w czasie 1:03,95, co stanowi najlepszy w historii wynik uzyskany przez sztafety mężczyzn z zespołem Downa w tej konkurencji.

Rekordowe Mistrzostwa Europy
Sztafeta męska II2 4x100m

Jesteśmy bardzo szczęśliwi, gdy Polacy odnoszą sukcesy i biją rekordy, – mówi Paulina Gadomska-Dzięcioł z fundacji SONI. – Ich poziom sportowy na tle światowej stawki cały czas rośnie. Z zawodów na zawody osiągają coraz lepsze wyniki, a przez to są jeszcze bardziej zmotywowani do uprawiania aktywności fizycznej. Jeszcze kilka lat temu, gdy zaczynaliśmy wyjeżdżać na zawody międzynarodowe dla osób
z niepełnosprawnością intelektualną, jedynie „goniliśmy światową czołówkę”.
Teraz nią jesteśmy
.

Historia Dominika

Dominik Ulatowski reprezentuje Polskę w międzynarodowym współzawodnictwie osób
z zespołem Downa od 2018 roku. Wówczas po raz pierwszy wystąpił na światowej arenie podczas Mistrzostw Świata SUDS w lekkoatletyce osób z zespołem Downa. Przez kolejne lata reprezentował kraj na wielu zawodach lekkoatletycznych, konsekwentnie poprawiając swoją pozycję w konkurencjach biegowych. W tym roku, wraz z kolegami, sięgnął po najwyższe trofeum – złoto i rekord świata w sztafecie 4x100m. Na mistrzostwach w Uppsali Dominik zdobył też indywidualnie brązowy medal w biegu mężczyzn II2 400m.

Rekordowe Mistrzostwa Europy
Dominik Ulatowski z trenerką Katarzyną Mróz

Polskie rekordy świata

Mistrzostwa lekkoatletyczne w Szwecji były udane dla wielu zawodników, którzy w Uppsali tworzyli Reprezentację Polski Związku Stowarzyszeń Sportowych Sprawni-Razem. Warto podkreślić szczególnie osiągnięcia Karoliny Kucharczyk, zdobywczyni rekordu świata w biegu na 100 m przez płotki kobiet II1 oraz tytułu najlepszej zawodniczki mistrzostw.

Pełne wyniki można znaleźć na stronie z wynikami Virtus.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Inne wpisy