Polska na medal!

W sobotę we włoskiej Padwie zakończyły się mistrzostwa Europy osób z zespołem Downa. W zawodach uczestniczyła 32-osobowa reprezentacja Polski. Biało-czerwoni rywalizowali w judo, lekkiej atletyce, pływaniu i pływaniu artystycznym. W zawodach wzięło udział łącznie 514 uczestników z 21 państw.

Reprezentanci Polski włożyli ogrom wysiłku i emocji, które zaowocowały wspaniałymi osiągnięciami. Nasza drużyna przywiozła do kraju 27 medali. Najcenniejsze złote krążki zdobyli zawodnicy judo w rywalizacji drużynowej oraz pływaczki artystyczne w konkurencji duetów. W rywalizacji indywidualnej złoto wywalczyła polska lekkoatletka w rzucie dyskiem.

Medaliści Europejskich Mistrzostw osób z zespołem Downa SUDS 2023

Judo

Maria Pajdak srebrny medal w kategorii do 63 kg, Tymoteusz Kełpiński srebrny, a Adam Wiśniewski (Warszawa) brązowy w kat. do 60 kg, Michał Miszkowski srebrny w kat. do 66 kg, Adam Wiśniewski (Elbląg) srebrny w kat. do 73 kg.

Lekka atletyka

Zuzanna Szymańska złoty medal w rzucie dyskiem i srebrny w rzucie oszczepem, Kamil Grabowski srebrny w biegu 800 metrów i dwa brązowe w na biegach 400 i 1500 m.

Pływanie

Szymon Gromada brązowy medal w stylu motylkowym 200m.

Ponadto pływacy wywalczyli 12 medali w swoich grupach wiekowych: Senior i Junior, startując w konkurencjach stylem dowolnym, klasycznym, grzbietowym i motylkowym na różnych dystansach.

Pływanie synchroniczne

Alicja Młodzińska i Matylda Bagińska – złoty medal w duecie oraz Matylda brązowy w konkurencji solo – program dowolny i Alicja brązowy w solo program techniczny.

Polacy, którzy reprezentowali nasz kraj w Padwie pochodzą z różnych miast Polski. Trenują w lokalnych klubach lub samodzielnie. Na mistrzostwach tworzyli jedną Reprezentację kraju, z dumą prezentując orzełki na piersiach.

„Jesteśmy dumni ze wszystkich zawodników” – powiedziała Paulina Gadomska-Dzięcioł z Fundacji Sportu Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie (SONI). „Podziwiamy ich za wielką pracę i determinację w drodze do mistrzostwa. Jesteśmy też wdzięczni trenerom i opiekunom za nieustające zaangażowanie w pracę ze sportowcami z zespołem Downa, która przynosi tak spektakularne efekty. Dziękujemy wszystkim partnerom, którzy wspierają zawodników, ich kluby oraz naszą fundację”.

Partnerem fundacji SONI w realizacji przedsięwzięcia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego. Projekt dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice.

Mistrzostwa Europy osób z zespołem Downa odbyły się w dn. 3-10 września 2023 r. w Padwie. Ich organizatorem była międzynarodowa federacja Sports Union for Athletes with Down Syndrome.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn

Inne wpisy