Polacy na Mistrzostwach Świata VIRTUS 2023!

W marcu w austriackim Seefeld odbyły się Mistrzostwa Świata VIRTUS 2023 w narciarstwie alpejskim i klasycznym dla zawodników z niepełnosprawnością intelektualną. W zawodach uczestniczyła 19-osobowa reprezentacja biało-czerwonych Związku Stowarzyszeń Sportowych Sprawni-Razem, w tym zawodnicy i trenerzy fundacji Sportu Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie! Nasi sportowcy rywalizowali z reprezentacjami czternastu krajów w konkurencjach biegowych i alpejskich.

Mistrzostwa rozpoczęły się w niedzielę, dniem treningowym. Alpejczycy zapoznali się z miejscem rozgrywania konkurencji w ośrodku narciarskim Seefeld – Rosshutte i … zaskoczyli sporym nachyleniem trasy. Chwilę zajęło im oswojenie się z ostrym spadkiem stoku. Po kilku zjazdach przełamali opory i kontynuowali trening. Wieczorem tego dnia odbyła się oficjalna ceremonia otwarcia mistrzostw, gdzie nasi reprezentanci poznali wszystkie ekipy narodowe, liczące łącznie 168 osób!

Kolejne dni mistrzostw przyniosły rywalizację i wyniki. Reprezentanci Polski pokazali wysoki poziom sportowy, walcząc z rywalami i trudnymi warunkami pogodowymi. Na tyle trudnymi, że  w drugim dniu rywalizacji organizator odwołał zaplanowany przejazd super giganta.

Finalnie na mistrzostwach biało-czerwoni zdobyli 8 medali oraz dwa srebrne w kategorii demonstracyjnej II3. Niesamowity wynik uzyskała biało-czerwona biegaczka narciarska, która zdominowała swoją kategorię zdobywając trzy złote medale w biegach narciarskich na 10 i 5 kilometrów oraz w sprincie. Polacy pokazali także bardzo wysoki poziom w konkurencjach alpejskich zdobywając dwa złote medale w kategorii mężczyzn z zespołem Downa (II2) za kombinację alpejską i slalom supergigant oraz cztery srebra w slalomie i slalomie gigancie w kat. II2 i pokazowej II3 mężczyzn, a także brąz w slalomie kobiet II2. Zawodnicy SONI ukończyli zjazdy w pierwszej dziesiątce, dwukrotnie zajmując nielubiane przez sportowców miejsca czwarte tuż za podium.

Gratulacje za trud należą się wszystkim startującym zawodnikom i trenerom. Każdy z nich dał z siebie wszystko, wykazując determinację w uzyskaniu najlepszych wyników. Większość alpejczyków stratowało pierwszy raz w imprezie narciarskiej tak wysokiej rangi, a mimo to pokonali stres i prawie bezbłędnie przekroczyli linię mety we wszystkich przejazdach.

Cieszymy się z osiągniętych wyników i wierzymy, że w przyszłorocznych mistrzostwach reprezentacja Polski w narciarstwie osób z niepełnosprawnością intelektualną wystąpi w jeszcze szerszym składzie i sięgnie po najwyższe lokaty.

Partnerem zawodników i trenerów Fundacji Sportu Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie na Mistrzostwach Świata VIRTUS w narciarstwie alpejskim był Samorząd Województwa Mazowieckiego. Dziękujemy!

Facebook
Twitter
LinkedIn

Inne wpisy