sportowcy z zespołem Downa na mistrzostwach Polski w pływaniu

Mistrzostwa Polski Sprawni-Razem w pływaniu osób z niepełnosprawnością intelektualną 2024

W dniach 6-7 kwietnia 2024 roku w Krakowie odbyły się Mistrzostwa Polski Sprawni-Razem w pływaniu osób z niepełnosprawnością intelektualną. Zawody zgromadziły 67 pływaków z czternastu klubów reprezentujących dziesięć województw. W tegorocznej edycji Mistrzostw uczestniczyła rekordowa liczba sportowców z zespołem Downa.

Od lat z radością obserwuję jak rośnie grupa młodych ludzi z zespołem Downa, którzy regularnie trenują i stają do sportowej rywalizacji, osiągając coraz lepsze wyniki – komentuje Paulina Gadomska-Dzięcioł z należącej do grona członków związku „Sprawni-Razem” Fundacji SONI. W tym roku w mistrzostwach uczestniczyło aż 19 pływaków z Trisomią 21, co potwierdza ogromny potencjał sportowy tych zawodników. Dla wielu z nich sport jest sposobem na budowanie poczucia własnej wartości oraz realizację życiowych celów. Wierzę, że będą przykładem dla dzieci i młodzieży z całej Polski.

 

sportowcy z zespołem Downa na mistrzostwach Polski w pływaniu

Współzawodnictwo

Rywalizacja odbywała na 25-metrowym basenie Zespołu Krytych Pływalni AWF w Krakowie według przepisów World Para Swimming i Polskiego Związku Pływackiego. Rozegranych zostało trzynaście konkurencji pływackich, w tym trzy paraolimpijskie – 200 metrów stylem dowolnym, 100m stylem grzbietowym i klasycznym. Program obejmował konkurencje dla kobiet i mężczyzn z podziałem na kategorie wiekowe oraz oddzielną rywalizację dla osób z zespołem Downa. Pierwszego dnia odbyły się eliminacje, a w kolejnym, wzbudzające najwięcej emocji finały i sztafety.

 

sportowcy z zespołem Downa na mistrzostwach Polski w pływaniu

 

Mistrzostwa Polski w pływaniu dla większości zawodników  są najważniejszą imprezą w roku – mówi Ewa Gawor reprezentująca organizatora, Małopolskie Stowarzyszenie Społeczno Sportowe Sprawni-Razem, członek Zarządu Związku Stowarzyszeń Sportowych „Sprawni-Razem”. Po uczestnikach widać było wielką radość z możliwości spotkania i zmierzenia się na torze z kolegami  z innych zakątków kraju. Wszyscy wykazali wielką determinację i ducha walki podczas swoich startów, ale jak to w sporcie, miejsce na podium jest tylko dla najlepszych. Jednak każdy był usatysfakcjonowany udziałem. Jak pokazują wyniki na naszych zawodach pobitych zostało wiele rekordów życiowych. Poziom pływania tych sportowców dynamicznie rośnie, a to jest najważniejszym celem naszej imprezy: motywacja do dalszych treningów i rozwoju sportowego.

Organizatorzy

Organizatorami zawodów były Związek Stowarzyszeń Sportowych „Sprawni-Razem”, Małopolskie Stowarzyszenie Społeczno-Sportowe „Sprawni Razem” i Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Inne wpisy