Dziewięć medali i wspólne przeżycia na pływackich Mistrzostwach Polski

Chcemy, aby nasi sportowcy budowali przyjaźnie i spędzali jak najwięcej czasu w gronie rówieśników, bez ciągłego nadzoru rodziców. A sport daje wiele pretekstów do bycia razem z kolegami i rozwijania samodzielności. 

Medale, rywalizacja, integracja i ZABAWA towarzyszyły naszym zawodnikom na rozegranych w dn. 31.03-2.04 2023r. w Krakowie Mistrzostwach Polski w pływaniu!

W zawodach rywalizowali sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną zrzeszeni w Związku Stowarzyszeń Sportowych Sprawni-Razem. Tegoroczna edycja zgromadziła największą liczbę uczestników. Na starcie stanęło osiemdziesięciu dwóch zawodników, w tym dwadzieścia osiem kobiet i pięćdziesięciu czterech mężczyzn z jedenastu województw. Pływacy współzawodniczyli w dwudziestu sześciu konkurencjach indywidualnych i w sztafetach.

„Jak co roku fundację SONI na mistrzostwach Polski reprezentowała cała sekcja gliwicka oraz pływaczki z Warszawy – mówi Paulina Gadomska-Dzięcioł, prezes Fundacji SONI. „Siedmioro naszych sportowców wywalczyło dziewięć medali, w tym trzy złote (!) a także trzecie miejsce w klasyfikacji medalowej. Chcę podkreślić, że aż pięć medali pływacy SONI zdobyli w konkurencjach OPEN, w których nasi zespołowi zawodnicy rywalizują ze sportowcami bez ZD”.

Rywalizacja była bardzo zacięta, ponieważ wszyscy zawodnicy z roku na rok prezentują coraz wyższy poziom sportowy. Zgodnie z tegorocznym hasłem SONI – „Damy radę na mistrzostwach!” nasi sportowcy zdobyli wysokie pozycje, udowadniając sobie, że warto trenować i każdego dnia stawać się coraz lepszym w swojej pasji.

Trzy medale, w tym jeden złoty w stylu dowolnym na 200m w kat. OPEN oraz dwa srebrne – w stylu dowolnym 50m (kat. ZD) i stylu zmiennym na 100m (kat. OPEN) zdobyła ZOFIA DZIĘCIOŁ. Ta nieugięta zawodniczka nie boi się eksperymentować z wymagającymi konkurencjami, bez trudu pokonując długie dystanse i wygrywając z często wyższymi o głowę rywalkami. Ale prywatnie Zosia najbardziej lubi… występować w musicalach.  I to może właśnie dzięki dystansowi do rywalizacji, tak dobrze idzie jej w wyścigach.

Dwa medale, w tym złoty w stylu dowolnym 50m i srebrny w stylu grzbietowym 50m w kat. ZD zdobyła Alicja Młodzińska. W stylu grzbietowym na 100m rozgrywanym na zasadach OPEN Alicja zajęła 4. miejsce.

Doskonale zaprezentowała się Elżbieta Sieber, wygrywając z rywalkami w stylu grzbietowym na dystansie 50m w kat. ZD. Gdyby nie przedwczesny start w biegu na 100m stylem grzbietowym, Ela prawdopodobnie również zdobyłaby złoto.

Dwa brązowe medale w konkurencjach OPEN w stylu klasycznym na 50m i zmiennym na 100m wywalczył Jakub Muszyński. Starty odbywały się 1 kwietnia, więc Kuba, znany i lubiany żartowniś, postanowił zrobić kibicom psikusa i mimo, że w biegu klasycznym na 50 metrów całe dwie długości basenu płynął na drugiej pozycji, pod koniec zwolnił, dając wyprzedzić się trzeciemu. Dobrze, że prima aprilis jest tylko raz w roku.

Świetną pozycję na mistrzostwach Polski w Krakowie wywalczył Szymon Gromada zdobywając srebrny medal w mocno obstawionej konkurencji 50 metrów stylem dowolnym mężczyzn z ZD. Bardzo dobrze zaprezentował się również Grzegorz Krzemień, który po przerwie związanej z sezonem narciarskim w Krakowie zajął dwa trzecie (wśród pływaków z ZD) miejsca na dystansach 50m motylem i 200m stylem dowolnym. Grzegorz wywalczył też kwalifikację do finału 50m stylem dowolnym.

Na oklaski zasługuje też Bożydar – nowy nabytek sekcji SONI Gliwice, który uczestniczył w mistrzostwach Polski po raz pierwszy. Bożydar startował poza konkurencją i z powodzeniem ukończył oba biegi: stylem dowolnym i grzbietowym na 25 metrów. Niech te starty zmotywują Bożydara do tak intensywnej pracy, jaką codziennie wykonują medaliści SONI.

Nie sposób nie wspomnieć o sztafecie mieszanej 4x 50 metrów stylem dowolnym, w której startowali „szybcy i wściekli SONI” w składzie: Elżbieta Sieber, Jakub Muszyński, Zofia Dzięcioł i Szymon Gromada. Walcząc z trudnymi rywalami na zasadach OPEN, zawodnicy SONI wyszarpali miejsce 4. na siedem startujących drużyn. I choć przez chwilę, po ogłoszeniu dyskwalifikacji drużyny z drugiego miejsca, cieszyliśmy się już medalem, to jednak finalnie dyskwa została cofnięta i nasi pływacy musieli zadowolić się nielubianą pozycją , tuż za podium. Bierzemy to na klatę i trenujemy dalej:)

Takie były wyniki. A teraz przechodzimy do najważniejszego:

„Mistrzostwa w Krakowie dały mi radość ze wspólnego czasu, mnóstwo śmiechu i zabawy” – mówi Kuba Muszyński, pływak z SONI Gliwice. „Spotkaliśmy się z dawno niewidzianymi na żywo kolegami. Pograliśmy w państwo – miasta, dobble i 5 sekund. Razem jedliśmy śniadania, obiady i kolacje, słuchaliśmy muzyki. Kibicowaliśmy sobie i wspieraliśmy się w wyścigach. Kiedy znowu pojedziemy na zawody?”

A te czekają nas już w czerwcu. Będą to mistrzostwa świata VIRTUS Global Games 2023, które odbędą się we Francji. Pływacy SONI będą reprezentować Polskę i Związek Stowarzyszeń Sportowych Sprawni Razem, wspólnie z zawodnikami innych dyscyplin: lekkoatletami, kolarzami, koszykarzami, piłkarzami futsal, piłkarzami ręcznymi, tenisistami i tenisistami stołowymi. Reprezentacja Polski na igrzyskach ma się składać z ponad stu osób!

„Tuż przed igrzyskami pływacy SONI pojadą na zgrupowanie, gdzie pod czujnym i wymagającym okiem trenera Bartłomieja Kuziary doszlifują formę na występy w Vichy” – dodaje Paulina Gadomska-Dzięcioł. „Czekamy na te wydarzenia i spotkania z niecierpliwością, ponieważ chcemy, aby nasi sportowcy budowali przyjaźnie i spędzali jak najwięcej czasu w gronie rówieśników, bez ciągłego nadzoru rodziców. Sport daje wiele pretekstów do bycia razem z kolegami i rozwijania samodzielności”.

Partnerami zawodników SONI w drodze do mistrzostwa są Samorząd Województwa Mazowieckiego i Urząd Miasta Gliwice oraz wiele Osób, Przyjaciół, Instytucji i Firm, które wspierają nas anonimowo. DZIĘKUJEMY!

Facebook
Twitter
LinkedIn

Inne wpisy