mistrzostwa narciarskie

Alpejczycy SONI na półmetku Mistrzostw Świata VIRTUS 2023!

W austriackim Seefeld odbywają się Mistrzostwa Świata VIRTUS 2023 w narciarstwie alpejskim i klasycznym dla zawodników z niepełnosprawnością intelektualną. Polskę reprezentuje 19- osobowa ekipa Związku Stowarzyszeń Sportowych Sprawni-Razem, w tym zawodnicy i trenerzy fundacji SONI. Nasi sportowcy rywalizują z reprezentacjami czternastu krajów! Za nami już starty w konkurencjach alpejskich: slalom gigant i slalom.

Mistrzostwa rozpoczęły się w niedzielę, dniem treningowym. Sportowcy zapoznali się z miejscem rozgrywania konkurencji w ośrodku narciarskim Seefeld – Rosshutte i … zaskoczyli sporym nachyleniem trasy. Chwilę zajęło im oswojenie się z ostrym spadkiem stoku narciarskiego. Po kilku zjazdach przełamali opory i kontynuowali trening. Wieczorem tego dnia odbyła się oficjalna ceremonia otwarcia mistrzostw, gdzie nasi reprezentanci poznali wszystkie ekipy narodowe, liczące łącznie 168 osób!

Rywalizacja

W poniedziałek – pierwszym dniu rywalizacji w slalomie gigancie wszyscy nasi alpejczycy ukończyli konkurencję w pierwszej dziesiątce najszybszych na świecie narciarzy z zespołem Downa! Debiutując w zawodach tak wysokiej rangi, pokonali „demony” i bezbłędnie (bez dyskwalifikacji) przekroczyli linię mety w obu przejazdach giganta. Najwyższą lokatę uzyskała Zofia Dzięcioł, która ukończyła bieg na szóstym miejscu. Agnieszka Bauer i Grzegorz Krzemień zajęli siódme miejsca w swoich kategoriach.

W drugim dniu rywalizacji zaplanowany był super gigant. Jednak organizator odwołał starty z uwagi na trudne warunki atmosferyczne. SONI team postawił na regenerację i odpoczynek spędzając wolny czas na basenie w przyjaznym miasteczku Seefeld.

W  środę 16 marca na trasie alpejskiej Mistrzostw Świata VIRTUS 2023 rozgrany został slalom. Mimo poważnych obaw dotyczących trudnych dla naszych zawodników figur ustawionych na przejeździe slalomu (łokci, wertikali i bananów),  narciarze SONI ukończyli konkurencję bez pomyłki i dyskwalifikacji. Zofia, która po pierwszym przejeździe była czwarta, po drugim uplasowała się na pozycji piątej, za dwiema Austriaczkami, Polką i Finką. Grzegorz i Agnieszka dotarli na metę na ósmych miejscach, ponownie zajmując takie same pozycje w swoich kategoriach.

Będąc na półmetku mistrzostw cieszymy się z osiągniętych wyników, nie tylko sportowców SONI, ale też pozostałych członków naszej reprezentacji, którzy sięgnęli po medale, w tym 3 złote! Polska biegaczka narciarska Małgorzata Pernal zdominowała swoją kategorię zdobywając mistrzostwo w biegu sprinterskim oraz na dystansach pięciu i dziesięciu kilometrów.

Przed nami jeszcze starty w super gigancie. Zawodnicy i trenerzy mają apetyt na wysokie lokaty. Życzymy doskonałej formy  i sprzyjającej pogody!

Partnerem teamu SONI na Mistrzostwach Świata VIRTUS 2023 jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Inne wpisy