Image

20 razy na podium stawali zawodnicy SONI na Europejskich Igrzyskach VIRTUS 2022!

Pływacy i lekkoatleci SONI pokazali klasę i bardzo wysoki poziom sportowy. Systematyczność, pokora i konsekwencja, z jaką przygotowywali się do mistrzostw zaowocowała najwyższymi lokatami we współzawodnictwie europejskim.

chojnice

Zbliżają się Igrzyska VIRTUS 2022!

17 lipca 2022r. w Krakowie na stadionie WKS Wawel oficjalnie rozpoczną się 2. Letnie Igrzyska Europejskie VIRTUS z udziałem sportowców z niepełnosprawnością intelektualną. W mistrzostwach wezmą udział reprezentanci osiemnastu państw z pięciu kontynentów (Afryki, Ameryki, Australii, Azji i Europy), w tym wielu medalistów igrzysk paraolimpijskich. Uczestnicy będą zmagać się w dziewięciu dyscyplinach: lekkiej atletyce, pływaniu, tenisie stołowym, koszykówce, piłce ręcznej, tenisie, kolarstwie, wioślarstwie i w nowej w VIRTUS dyscyplinie, badmintonie, która w Krakowie zostanie rozegrana pokazowo. Na igrzyskach wystartują też podopieczni fundacji SONI. Sześciu pływaków i dwójka lekkoatletów powalczy o najlepsze miejsca w światowej czołówce w kategorii VIRTUS II2, w której rywalizują sportowcy z zespołem Downa.

Potrzebne wsparcie dla kadrowiczów!

Proszę Państwa, przedstawiamy część kadry Polski w pływaniu osób z zespołem Downa - Ela, Zosia, Kuba i Grzegorz. Aktualnie szykują się do Letnich Igrzysk Europejskich VIRTUS, Kraków 2022 oraz mistrzostw świata osób z zespołem Downa w pływaniu: 10th Down Syndrome World Swimming Championships, które odbędą się w Portugalii. Niedawno wrócili ze zgrupowania sportowego w Niechorzu, a jutro wyruszają na kolejny obóz pływacki. Będą szlifować formę na 25m basenie w ośrodku Perła Południe w Rytrze.
Razem ze swoim trenerem Bartłomiejem Kuziarą bardzo poważnie podchodzą do przygotowań. Nawet wakacje podporządkowują treningom. Pewnie niewielu z Was wie, że wszystkie koszty wyjazdu pokrywają samodzielnie, licząc na wsparcie przychylnych osób. Koszty są wysokie, to ok 10.000 - 12.000 zł na zawodnika i opiekuna.
Cały czas szukamy stałego sponsora, ale … no właśnie nadal go nie mamy.

Image

Świetny występ Polaków na mistrzostwach świata w lekkoatletyce i tenisie stołowym!

W niedzielę zakończyły się mistrzostwa świata osób z zespołem Downa w lekkiej atletyce i tenisie stołowym, w których Polskę reprezentowało 15 zawodników. Zawody zorganizowane zostały w Czechach przez Sports Union for Athletes with Down Syndrome (SU-DS), organizację zrzeszającą blisko 60 krajów członkowskich, która za główny cel stawia sobie rozwijanie oraz aktywną promocję sportu wyczynowego wśród osób z zespołem Downa. Lokalnym organizatorem było Czeskie Stowarzyszenie Sportowców z niepełnosprawnością intelektualną.

Sport młodzieży niepełnosprawnej: Europejskie Igrzyska osób z zespołem Downa, Ferrara 2021 w relacji TVP1!

Historyczne Igrzyska Eurotrigames 2021 we włoskiej Ferrarze, z udziałem 28 zawodników z Polski, w relacji TVP1 - magazyn Pełnosprawni!
O przygotowaniach do startów, obawach i nadziejach opowiadają zawodnicy, trenerzy i przedstawiciele fundacji SONI - koordynatora polskiej reprezentacji.

Prawie 17 lat czekałam, aby udostępnić taką wiadomość. Marzyłam (mając dziecko niepełnosprawne), żeby ktoś dał mojemu synowi szanse - On tę szansę otrzymał. Teraz pora na Wasze pociechy. Szlaki już przetarte i mogę z czystym sumieniem polecić - najlepsze sekcje sportowe dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie, z najlepszymi trenerami.

Taka działalność jest bardzo potrzebna. Do tej pory nie było miejsca gdzie nasze dzieci mogły regularnie uprawiać sport, nabywać umiejętności techniczne w wybranej dyscyplinie i przechodzić przez kolejne etapy z myślą o startach w zawodach. Cieszę się, że powstała taka inicjatywa.