sportowcy z zespołem Downa

Szymon Gromada - motylem po medal mistrzostw Europy!

Szymon Gromada, 20-letni pływak i tancerz, reprezentant kraju na mistrzostwach pływackich globu i Europy, pierwszy w Polsce zdobywca medalu w klasie open we współzawodnictwie Down Syndrome International Swimming Organization, multimedalista zawodów krajowych w wielu dyscyplinach - w opowieści mamy, Tatiany.

 

Image
Image

Grzegorz Krzemień - reprezentant kraju na mistrzostwach świata

Grzegorz Krzemień, 25 letni reprezentant kraju na mistrzostwach świata w narciarstwie alpejskim i pływaniu, multimedalista zawodów ogólnopolskich i wojewódzkich, zawodnik sekcji pływackiej osób z zespołem Downa w Gliwicach i sekcji narciarskiej SikretSkiTeam Gliwice - w opowieści taty, Marka.

Wiem, że najwięcej daje samodzielność

Wiem, że jest to związane z aktywnością fizyczną i sportem. Patrzę do tyłu i zastanawiam się, co mogłoby dać Jankowi więcej, gdybym nie przejmował się tymi głosami, które nas otaczały. Jakbym nie myślał, to wraca sport, wracają góry. Tylko z jednego powodu: dają samodzielność, uczą radzenia sobie z problemem, dają siłę by iść do przodu. 

fot. Zespoldowna.info

Sport daje osobom z zespołem Downa samodzielność
chojnice

Prowadzenie sportowca z zespołem Downa. Podejście holistyczne

Uważam, że prowadzenie sportowców z zespołem Downa wymaga wielowymiarowego działania w różnych obszarach ich życia. Jestem mamą 19 letniego sportowca, trenującego pływanie i narciarstwo alpejskie, a amatorsko też lekką atletykę i jazdę konną. 
To będzie poradnik dla rodziców chcących wykorzystać sport w procesie rehabilitacji niepełnosprawnego dziecka i sprawić, że w przyszłości będą mogli razem cieszyć się z aktywnego życia.

Mistrzostwa Świata w narciarstwie VIRTUS 2023 w relacji Pełnosprawnych TVP1

W marcu w austriackim Seefeld odbyły się Mistrzostwa Świata VIRTUS 2023 w narciarstwie alpejskim i klasycznym dla zawodników z niepełnosprawnością intelektualną. W zawodach uczestniczyła 19-osobowa reprezentacja biało-czerwonych Związku Stowarzyszeń Sportowych Sprawni-Razem, w tym zawodnicy i trenerzy fundacji Sportu Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie! Nasi sportowcy rywalizowali z reprezentacjami czternastu krajów w konkurencjach biegowych i alpejskich.
Prawie 17 lat czekałam, aby udostępnić taką wiadomość. Marzyłam (mając dziecko niepełnosprawne), żeby ktoś dał mojemu synowi szanse - On tę szansę otrzymał. Teraz pora na Wasze pociechy. Szlaki już przetarte i mogę z czystym sumieniem polecić - najlepsze sekcje sportowe dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie, z najlepszymi trenerami.

Taka działalność jest bardzo potrzebna. Do tej pory nie było miejsca gdzie nasze dzieci mogły regularnie uprawiać sport, nabywać umiejętności techniczne w wybranej dyscyplinie i przechodzić przez kolejne etapy z myślą o startach w zawodach. Cieszę się, że powstała taka inicjatywa.

Image
Image
Image
Image
Image